درباره ما
آخرین مطالب
امكانات جانبي
 
 تعریف:- کیمیا علمیست که از خواص , مشخصات , تغییرات و ترکیبات ماده بحث می نماید.
ساینس:- در لغت به معنی دانش و در اصطلاح طریقه بدست آوردن دانش است.

تقسیمات ساینس قرار ذیل است

1- علوم طبیعی 2-علوم اجتماعی

علوم طبیعی بد بخش تقسیم شده است
(علوم حیاتی (بیولوژیکی))  (علوم غیر حیاطی(فزیکی))

علوم فزیکی شامل (کیمیا- فزیک - نجوم - جیولوژی - متریولوژیو....) است.
واژه کیمیا:- کیمیا از کلمه عربی شامان بمعنی اسرار آمیز و یا از کلمه لاتینی Exir (اکسیر) بمعنی موثر و یا از کلمه دری بمعنی کمیاب یا نادر گرفته شده است.
موضوع اساسی مطالعه کیمیا ماده و خصوصیات آن میباشد.
ماده:- هر آنچیزیکه کتله و انرژی داشته باشد ماده گفته میشود.
خواص ماده:-
خواص کیمیاوی ماده:-درخواص کیمیاوی ساختمان الکترونی ماده مطالعه میشود. و همچنان تعامل کیمیاوی یک ماده مقابل ماده دیگر شناخته میشود.
خواص فزیکی ماده:- عبارت از مطالعه رنگ , بوی , ذایقه , جلا , سختی و نرمی , نقطه ذوبان , نقطه غلیان , نقطه انجماد , کتله , وزن , حجم , کثافت , حالات سه گانه ماده , تبخیر , تصعید , تقطیر , میعان , تکاثف ... میباشد.جلا:- درخشنده گی سطح هر جسم را جلا گویند که بطور کل فلزات جلا دارند اما غیر فلزات جلا ندارند.
سختی و نرمی:- مواد کیمیاوی از لحاظ سختی و نرمی به 10 درجه تقسیم می شوند , طوریکه سخترین ماده طبیعت الماس و نرمترین ماده طبیعت سنگ تالک است.
نقطه غلیان   Boyling Point :- درجه حرارتی که در آن یک مایع بجوش آید یا یک مایع به گاز تبدیل شود عبارت از نقطه غلیان است.
نقطه انجماد Freezing Point :- درجه حرارتی که در آن یک مایع به جامد تبدیل شود بنام نقطه انجماد یاد میشود.
نقطه ذوبان Meting Point :- درجه حرارتی که در آن یک جامد به مایع تبدیل شود بنام نقطه ذوبان یاد میشود.
تبخیر:- درجه حرارتی که در آن یک مایع به بخار تدیل شود بنام تبخیر یاد میشود.
تراکم (میعان):- درجه حرارتی که در آن بخارات به مایع تبدیل شود بنام میعان یاد میشود.
تقطیر:- تبدیل مایع به گاز و واپس گاز به مایع را تقطیر گویند.
تصعید :- تبدیل جامد مستقیما به گاز را گویند.
چگالش:- تبدیل گاز مستقیما به جامد را گویند.
:: موضوعات مرتبط: كيميا
ن : عبداللطيف حبيبي
ت : یکشنبه ۱۳۹۱/۱۲/۲۰
اگر مي خواهيد در مورد تاريخچه علم كيميا معلومات
حاصل كنيد روي ادامه مطلب كليك كنيد:: موضوعات مرتبط: كيميا
ن : عبداللطيف حبيبي
ت : دوشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۹

نایتروجن چیست؟

 

نایتروجن از واژه یونانی nitron به معنی نیتر (شوره) که به پتاشیم نایتریت و سودیم نایتریت گفته می شود. Nitro و gen با همدیگر به معنی ((تولید کننده نیتر)) می باشند.

فراوان ترین عنصر گازی موجود در هوا نایتروجن می باشد. این عنصر 78% از حجم هوا را تشکیل می دهد. گازی بی رنگ و بی بوی است، گاز نجیب نمی باشد. همچون گاز های نجیب در مقیاس تجاری از تقطیر تدریجی هوا به دست می آید. این عنصر در سال 1772 توسط کیمیادان انگلیسی، دانیال رادرفورد (1819 1749)، کشف و در سال 1790 توسط کیمیادان فرانسوی، جان چاپتال (1832 1756)، نام گذاری شد.  نمک های نایترایت، که نام عنصر از آن گرفته شده، بسیار کارآمد هستند، زیرا ادارای کاربردهای عدیده ای می باشند.

نیتر اسم جمعی است که به پتاشیم نایتریت و سودیم نایتریت اطلاق می شود. منرال پتاشیم نایتریت یا شوره در طبیعت یافت می شود و در ساختن باروت به عنوان ماده ای نگهدارنده برای نمک سود کردن گوشت استفاده می شود. سودیم نایتریت یا نایتراتین نیز در تولید مواد منفجره به کار می رود.:: موضوعات مرتبط: كيميا
ن : عبداللطيف حبيبي
ت : سه شنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۳

کاربن چیست؟

از واژ لاتین carbo به معنای زغال سنگ که حاوی مقادیر فراوان کاربن می باشد گرفته شده است.

کاربن در هر مالیکول عضوی وجود دارد، زیرا زمین، خود خاستگاه تمام گونه های حیات بر پایه کاربن می باشد. احتمال اینکه گونه های حیات بر پایه سلیکان در سیاره های دیگر جهان وجود داشته باشد بعید نیست، زیرا سلیکان نیز  ترکیبات مشابهی را شکل می دهد. مجموعه گسترده ترکیبات عضوی هایدروکاربن ها نامیده می شود، زیرا کاربن با هایدروجن و عناصر غیرفلز دیگر رابطه می دهد. کاربن سه الوتروپ دارد. الماس سخت ترین ماده شناخته شده است که در جه بندی سختی درجه 10 را به خود  اختصاص داده، در حالی که گرافیت، دیگر آلوتروپ کاربن، فوق العاده نرم است. زیرا در گرافیت اتم های کاربن در لایه های لغزنده قرار دارند، اما در الماس یک ساختار سه بعدی شبکه ای را شکل می دهند. الماس و گرافیت از دوران باستان بر ای بشر شناخته شده بوده اند. اما الوتروپ سوم، با کمینستر فولرین، که گاهی به آن ((باکی بالز)) هم می گویند در سال 1996 توسط هارولد کروتو و دیوید والتون کشف شد. آرایش اتم های آن به صورت کره هایی است مشابه گنبدهایی که معمار آمریکایی، ریچارد باکمنیستر فولر، با استفاده از وجه های پنج ضلعی و شش ضلعی اختراع کرد، هستند.

کاربن کاربرد های فراوانی دارد. سوخت های فوسیلی از جمله زغال سنگ و نفت خام حاوی ترکیبات کاربنی و سوخت های کاربنی بی شکل فراوانی هستند. ترکیبات کاربنی نفت را می توان در فرایندی به نام تقطیر تدریجی جدا کرد و در مصارف خانگی و صنعتی به کار گرفت. الماس  علاوه بر اینکه یک سنگ قیمتی است به عنوان صیقل دهنده نیز استفاده می شود. برای عمریابی و تعیین قدمت توسط کاربن، از سرعت فروپاشی ایزوتوپ رادیواکتیو کاربن 14 که به صورت طبیعی در تمام جانداران رخ می دهد استفاده می شود و اشیا به این روش قدمت سنجی می شوند. از کره های باکمنیستر فولرین برای نگه داشتن اتم های فلزی و به این وسیله ساختن ترکیب هایی که همانند نیمه هادی ها رفتار می کنند استفاده می شود.:: موضوعات مرتبط: كيميا
ن : عبداللطيف حبيبي
ت : سه شنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۳

هایدروجن چیست؟

هایدروجن از کلمه فرانسوی hydrogen به معنی ((سازنده آب(( گرفته شده است زیرا از سوختن آن در اکسیجن آب حاصل می شود. هایدروجن فراوانترین عنصر در جهان است. بیش سه چهارم کل مواد را تشکیل می دهد. در سال 1766 توسط دانشمندی انگلیسی، هنری کوندیش (1810-1731)، کشف شد.وی ابتدا نام این عنصر گازی را ((هوای آتش زا)) گذارد. اما سرانجام نام هایدرجن برای آن تعیین شد که به قدرت این عنصر برای تولید آب بعد از سوختن با اکسیجن اشاره می کند. کوندیش در سال 1781 نشان داد که آب یک ترکیب است.

گرچه هایدروجن ری زمین به صورت گاز یافت می شود، مگر آنکه بخشی از یک ترکیب باشد، اما در جاهای دیگر جهان به خاطر حرارت پایین و فشار جاذبوی بالا به صورت جامد و مایع وجود دارد.

در گذشته در در کشتی های هوایی و بالون ها استفاده می شد، اما ماهیت آتش زا بودن آن وجه بدی برایش به وجود آورد و به این خاطر جایش را به گاز های نجیب که خیلی بی خطرترند داد. اما در جاهایی که حرارت و انرژی  مورد نیاز بوده به خوبی ارزش خود را ثابت کرده است. برای تولید شعله های جوشکاری و نیز برای سوختی برای جلو راندن و در مدار قرار دادن موشک ها بکار می رود. بمب هایدروجنی برپایه اصل جاری در خورشید و دیگر ستارگان کار می کند. آزادسازی انرژی حرارت هسته ای از شکستن هسته هایی هایدروجن برای تبدیل به هسته های هیلیم و رها کرد ذرات اتمی باقی مانده به صورت حرارت، نور و نور تابش ناشی می شود.

دیتریم و تریتیم ایزوتوب های هایدروجن هستند. دیتریم ایزوتوپ پایدارتری با وزن تقریباً دو برابر وزن هایدروجن معمولی می باشد. ترتیم ایزوتوپی رادیواکتیو با وزنی سه برابر وزن هایدروجن معمولی می باشد. هایدروجن در ساختار بسیاری از ارکیبات عضوی یافت می شود، پس وجود آن همراه با آب برای ادامه بقا روی زمین ضروری است.:: موضوعات مرتبط: كيميا
ن : عبداللطيف حبيبي
ت : سه شنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۳
 
موضوعات
برچسب ها
آرشیو مطالب
امكانات جانبي